W KRĘGU - AKADEMIA SPORTU AKTYWNEGO SENIORA

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu SPORT DLA WSZYSTKICH - zadanie Upowszechnianie sportu różnych grup społecznych i środowiskowych 2024

01 znak podstawowy kolor biale tlo

Realizacja zadania ma na celu podniesienie aktywności fizycznej oraz tworzenie warunków do aktywnego spędzania czasu wolnego 110 seniorów zamieszkałych w powiecie średzkim, w szczególności na terenach wiejskich, w okresie od 1 maja 2024 r. do 31 grudnia 2024r.

W tym celu powstanie Akademia Sportu Aktywnego Seniora, zwana dalej Akademia Sportu AS z siedzibą w Dębnie . W ramach Akademii Sportu AS przeprowadzone będą cykliczne zajęcia sportowe dla ok.110 osób w wieku 60+. Akademia Sportu AS działać będzie w 6 miejscowościach powiatu średzkiego: Dębnie, Klęce, Boguszynie, Kruczynie, Skoraczewie, Środzie Wielkopolskiej. Uczestnicy Akademii z terenu powiatu średzkiego uczestniczyć będą w zajęciach sportowych organizowanych w poszczególnych miejscowościach, podzieleni zostaną na 6 grup sportowych. Działalność Akademii zainauguruje Piknik sportowy "Senior na Medal" dla ok. 180 seniorów, na którym nastąpi prezentacja projektu w praktyce to jest uczestnicy pikniku wezmą udział w zajęciach sportowych, uczestnicy pikniku zostaną zaproszeni do udziału w Akademii Sportu AS-chętni podpiszą deklarację uczestnictwa w projekcie. Zrekrutowani seniorzy Akademii Sportu AS uczestniczyć będa w cyklicznych zajęciach sportowych pn. "Maraton Sportu dla Seniora". W ramach którego odbędą się zajęcia sportowe z 6 grupami seniorów w powiecie średzkim. Maraton sportowy obejmować będzie po 7 zajęć sportowych w wymiarze 2 godziny każde spotkanie, dla każdej grupy, ogółem przeprowadzonych zostanie 52 zajęcia sportowe, w tym: dla każdej grupy po 7 zajęć (6 grup seniorów x7 zajęć) oraz dla zainteresowanych uczestników Akademii przeprowadzonych zostanie 10 zajęć na basenie średzkim. Tematyka zajęć obejmować będzie: marsze z kijkami Nordic Walking, treningi nauki gry w bule, gimnastykę w wodzie oraz gimnastykę ogólnousprawniającą. Wszyscy uczestnicy zajęć sportowych Akademii Sportu AS wezmą udział w zorganizowanym po raz pierwszy w powiecie średzkim Senioralnym Turnieju Towarzyskim Gry w Bule.

Zapraszamy na Piknik sportowy "Senior na Medal" - 29.06.2024:

Plakat Piknik

Zapraszamy na I Senioralny Turniej Towarzyski Gry w Bule - 27.11.2024:

Plakat BULE

Mobilny Cyfrowy Klub Seniora w gminie Nowe Miasto nad Wartą

Zadanie: doposażenie stanowisk służących podniesieniu poziomu kompetencji cyfrowych seniorów
w okresie od 1 listopada 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Plakat MKS NMW krzywe

Realizacja zadania ma na celu upowszechnianie i rozwijanie kompetencji cyfrowych seniorów  poprzez doposażenie stanowisk służących podniesieniu poziomu kompetencji cyfrowych tej grupy osób. Grupę docelową stanowić będzie co najmniej 70 osób w wieku 60+, zamieszkałych na terenach wiejskich gminy Nowe Miasto nad Wartą. Długoletnia praca Stowarzyszenia z tą grupa osób oraz badania własne prowadzone przez nasza organizację na grupie 220 seniorów wskazują  na brak lub bardzo niskie kompetencje cyfrowe seniorów. W sytuacji, w której coraz więcej aktywności przenosi się do Internetu, osoby starsze o niewielkich kompetencjach cyfrowych, stają się szczególnie narażone na społeczną marginalizację. Badani seniorzy jako przyczynę niskich lub braku kompetencji cyfrowych wskazują na ograniczony dostęp do edukacji, w tm brak szkoleń dla seniorów z zkaresu korzystania z komputerów oraz Internetu, a także brak środków finansowych na zakup sprzętu komputerowego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów Stowarzyszenie w ramach realizacji niniejszego zadania zakupi 7 szt. laptopów o parametrach nie niższych niż: ekran 15,6", procesor Intel, pamięć RAM 8 GB, dysk 256 GB SSD, system opracyjny windows 11 home, typ ekranu matowy, klawiatura numeryczna, które zostaną wykorzystane do prowadzenia zajęć edukacyjnych podnoszących kompetencje cyfrowe seniorów.

Planowane jest utworzenie Mobilnego Cyfrowego Klubu Seniora, który w 6 miejscowościach na terenach wiejskich gminy Nowe Miasto nad Wartą (Dębno, Klęka, Skoraczew, Kruczyn, Michałow, Boguszyn) prowadzić będzie naukę korzystania z komputera i Internetu z wykorzystaniem zakupionego sprzętu.Spotkania edukacyjne w poszczególnych miejscowościach odbywać się będą jeden raz w miesiącu,zajęcia prowadzić będą wolontariusze oraz zatrudnieni przez Stowarzyszenie instruktorzy. Zakres tematyczny obejmowac będzie w szczególności praktyczną naukę załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Utworzenie Mobilnego Cyfrowego  Klubu Seniora jest rozszerzeniem dotychczasowej działalności Stowarzyszenia w obszarze wsparcia seniorów.

Realizacja zadania przyczyni się do zaspokojenia potrzeb osób w wieku 60+ z gminy Nowe Miasto nad Wartą w zakresie nabywania i rozwijania kompetencji cyfrowych a Stowarzyszeniu umożliwi rozszerzenie usług w obszarze wsparcia seniorów.  

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji.

Stowarzyszenie Pomocy Krąg zaprasza do składania ofert na poniższe zapytanie ofertowe.

Zapytanie ofertowe (plik pdf) - do pobrania

Formularz ofertowy (plik .docx) - do pobrania

Plakat AOON NGO 2

Celem projektu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym dla 15 dorosłych osób z niepełnosprawnościami, w tym:

- z orzeczeniem o znacznym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną - 1 osoba,
- z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - 9 osób,
- z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną - 1 osoba,
- z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - 4 osoby.

Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować. Planowane jest zatrudnienie 9 asystentów.

Usługi asystencji osobistej świadczyć będą zatrudnione osoby, które nie są członkami rodziny uczestnika, jego opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem. Osoby świadczące usługi spełniać będą warunki określone w programie, będą to osoby:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta, lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie).

Usługi asystencji osobistej będą polegały na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnościami w różnych sferach życia, w tym:
1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Zakres powyższych usług dostosowany będzie do indywidualnych potrzeb uczestników objętych usługami.

Projekt będzie realizowany od 01.01 do 31.12.2024.

Zgłoszenia zapotrzebowania na usługi asystenckie przyjmujemy do 15 stycznia 2024 r. Osoba uprawniona powinna mieszkać na terenie powiatu średzkiego oraz posiadać jedno z poniższych orzeczeń (lub równoważne):

- o znacznym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną,
- o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- o umiarkowanym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną,
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową (do pobrania poniżej) wraz załącznikiem należy dostarczyć do siedziby Stowarzyszenia: Dębno 14, 63-040 Nolwe Miasto nad Wartą. Więcej informacji pod nr tel. 506 362 373.

Karta zgłoszeniowa - do pobrania (plik .docx)

 

 

 

 

 

 senior plus logo

Problemy i potrzeby Seniorów, w tym osób starszych z niepełnosprawnościami to jedna z ważniejszych kwestii społecznych powiatu średzkiego.  Mając na uwadze potrzeby seniorów w 2020 r. dzięki dotacji  rządowej uzyskanej w ramach Programu Wieloletniego "Senior+” Powiat Średzki utworzył i wyposażył Powiatowy Klub Senior+  z  30 miejscami. W roku 2021 w ramach Programu   Wieloletniego "Senior+” na lata 2021-2025 Powiat pozyskał dofinansowanie na jego działalność.

Osoby, które pragną uczestniczyć w zajęciach Powiatowego Klubu Senior+ zapraszamy do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Szkolna 2, 63-000 Środa Wielkopolska, tel. 61 287 06 40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji można znależć klikając na link - Powiatowy Klub Senior+

W ramach otwartego konkursu ofert Powiat Średzki powierzył prowadzenie Powiatowego Klubu Senior + organizacji pozarządowej - Stowarzyszeniu Pomocy Krąg w Dębnie. 

W 2021 roku, w wyniku realizacji powierzonego zadania:

1. w okresie od 1czerwca 2021r.do 31 grudnia 2021r. prowadzono Powiatowy Klub Senior+  z 30 miejscami dla seniorów – osób w wieku 60+ , nie aktywnych zawodowo z terenu powiatu średzkiego- Plan pracy Klubu, dokumentacja fotograficzna.

2. 72 osoby w wieku 60+, w tym 43  z niepełnosprawnością , nieaktywnych zawodowo zamieszkałych w gminach powiatu średzkiego korzystało z usług Klubu.

3. Klub działał przez 5 dni w tygodniu w wymiarze 4 godzin dziennie.

Zgodnie z planem pracy Klubu przeprowadzono:

1) w zakresie aktywizacji społecznej, w tym wolontariat międzypokoleniowy i wewnątrzpokoleniowy:

- 30 godzin warsztatów pt. Aktywny Senior - nauka pomagania,
- 6 spotkań rekreacyjno-sportowych w plenerze z cyklu "Lato w Środzie Wielkopolskiej - łączymy pokolenia",
- powstała 5-osobowa grupa wolontariuszy-seniorów. Seniorzy – wolontariusze wspierali kadrę w organizacji spotkań klubowych, seniorów wymagających wsparcia w trakcie zajęć oraz uczestniczyli w   akcjach  pomocowych "Senior dzieciom - nauka przez zabawę” oraz  "Razem w święta", ponadto  aktywnie włączyli się  w organizację imprezy  integracyjnej z okazji świąt Bożego Narodzenia "Wieczerza wigilijna”.

2) w zakresie profilaktyki zdrowia:

- przeprowadzono 8 godz. zajęć z psychologiem nt."Dbam o zdrowie - Senior z wiedzą. Mam wpływ na własne zdrowie - mogę innym pomóc",
- przeprowadzono  130 godzi warsztatów kulinarnych nt. "Wiem - co jem"- nauka zdrowego żywienia,

3)  w zakresie aktywności ruchowej – przeprowadzono ogółem 48 godz. zajęć,

4) w sferze  kulturalno-oświatowej:

- zorganizowano 5 wyjazdów studyjnych do instytucji kultury działających w powiecie średzkim pn. "Kultura w życiu Seniora"-poznajemy instytucje kultury w powiecie średzkim - ogółem 20 godzin,
- powstał przewodnik multimedialny  pn. "Spacer po instytucjach kultury w powiecie średzkim”,
- zorganizowano 2 wyjście do kina,
- przeprowadzono warsztaty teatralne "Teatr - nauką przeżywania",
- przeprowadzono warsztaty z biblioterapii.

5) przeprowadzono zajęcia z zakresu terapii zajęciowej;

6) przeprowadzono zajęcia z zakresu  nauki organizacji czasu wolnego;

7) zorganizowano seniorom uczestnictwo w 5 imprezach kulturalnych.

W wyniku realizacji zadania 72  seniorów objętych usługami Powiatowego Klubu Seniora+ zwiększyło swoja aktywność społeczną, nastąpiła poprawa ich kondycji psychofizycznej, w tym dbałość o wygląd zewnętrzny (co sami uczestnicy podkreślają), zwiększyła się również ich  wiedza  i umiejętności w zakresie organizacji czasu wolnego oraz korzystania z kultury, rozwinęli  swoje zainteresowania, nawiązały się nowe przyjaźnie i formy wsparcia  miedzy uczestnikami Klubu , co wpłynęło na poprawę jakości życia seniorów w środowisku lokalnym.  Nastąpi zmiana wizerunku seniora z osoby biernej  na seniora aktywnego, z pasją i zaangażowanego w życie społeczności lokalnej, w szczególności na obszarach wiejskich . Nastąpiło również wzmocnienie solidarności wewnątrzpokoleniowej jak i solidarności międzypokoleniowej. Stowarzyszenia  przewiduje wykorzystanie rezultatów osiągniętych w trakcie realizacji zadania w dalszych działaniach na rzecz seniorów.

 

Podkategorie