Celem projektu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym dla 15 dorosłych osób z niepełnosprawnościami, w tym:
- z orzeczeniem o znacznym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną - 1 osoba,
- z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - 9 osób,
- z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną - 1 osoba,
- z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - 4 osoby.
Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować. Planowane jest zatrudnienie 9 asystentów.
Usługi asystencji osobistej świadczyć będą zatrudnione osoby, które nie są członkami rodziny uczestnika, jego opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem. Osoby świadczące usługi spełniać będą warunki określone w programie, będą to osoby:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta, lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie).
Usługi asystencji osobistej będą polegały na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnościami w różnych sferach życia, w tym:
1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Zakres powyższych usług dostosowany będzie do indywidualnych potrzeb uczestników objętych usługami.
Projekt będzie realizowany od 01.01 do 31.12.2024.
Zgłoszenia zapotrzebowania na usługi asystenckie przyjmujemy do 15 stycznia 2024 r. Osoba uprawniona powinna mieszkać na terenie powiatu średzkiego oraz posiadać jedno z poniższych orzeczeń (lub równoważne):
- o znacznym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną,
- o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- o umiarkowanym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną,
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową (do pobrania poniżej) wraz załącznikiem należy dostarczyć do siedziby Stowarzyszenia: Dębno 14, 63-040 Nolwe Miasto nad Wartą. Więcej informacji pod nr tel. 506 362 373.
Karta zgłoszeniowa - do pobrania (plik .docx)